K. Kupšys: Kviečiate pasimėgauti dzūkiška samane, p. Sadauskai? Romantizuojate skaudų sovietinį palikimą

Į Seimą susiruošęs Druskininkų žurnalistas Romas Sadauskas ant stalo garsiai metė rinkiminę kortą, kuri, akivaizdu, turėtų patikti vietos rinkėjams.

Žurnalistas kviečia įteisinti dzūkišką „naminukę“ – tai, atseit, yra vertingas regiono paveldas, mūsų šaknys, sako naujai iškeptas politikas. 

Tik kodėl gi mes tuomet savo nacionalinį paveldą vadiname rusiška svetimybe: samagonu? O ir kaip R. Sadauskas ketina užtikrinti, kad tuo paveldu patys neapsinuodytume ir, neduokdie, kokio užsienio svečio į ligoninę nepaguldytume?  

Nuodingų priemaišų – apstu 

Neseniai į mano rankas pateko butelis šio „nacionalinio gėrio“ – pažįstamas parvežė iš žygio pėsčiomis po Labanoro girią. „Sukūrėt šešėlio žemėlapį, bepiločiais samagono gamintojus gaudot –  žinokit, kad darbo dar turit, štai tau įrodymas“, – pasakė įteikdamas butelį.  

Kadangi alkoholio (kaip ir gerbiamas R. Sadauskas) visiškai nevartoju, nusprendžiau lauktuves nunešti į laboratoriją – kad specialistai ištirtų ir įvertintų, kokio iš tiesų „gėrio“ šiame „pavelde“ esama.  Tiesa, šie velnio lašai ne dzūkiški, bet nemanau, kad dėl to samagono kokybė iš esmės skirtųsi.  

Rezultatas nenustebino. Deja, bet išgirtasis „nacionalinis paveldas“ nėra jau toks tyras ir nekaltas. Be etilo alkoholio gėrale specialistai rado etilacetato, izopropanolio, izobutanolio ir izoamilo alkoholio.

Pastarieji junginiai – antriniai fermentacijos produktai, susidarantys samagono gaminimo procese, tačiau iš gėrimo nepašalinami,  nes jo gaminimo procesai, kaip žinia, būna primityvūs. 

Nemirštama, bet gali būti ir priešingai 

Paklausiau gydytojo toksikologo – ką rodo ši mano lauktuvių cheminė sudėtis. „Izopropanolio yra daug, bet nuo tokių koncentracijų nemiršta“, – atsakė jis. Vis dėlto visi rasti -noliai yra nuodingi.

Izopropilo alkoholis Lenkijoje plačiai naudojamas kaip denatūrantas. Galima spėti, kad iš tiesų šios lauktuvės – tai samagonas, sumaišyta su denatūruotu spiritu.

Taip, nuo šio samagono greičiausiai nenumirsite, nebent išgersite jo tikrai daug. Bet kitą kartą gali ir ne taip pasisekti – šį pavasarį Šiauliuose užfiksuota 47 metų vyro mirtis, kuris Anapilin iškeliavo apsinuodijęs alkoholio surogatais. Ir tai, deja, ne vienintelis atvejis Lietuvoje.  

Tad ar tikrai gerai jausitės, gerdami tokį „nacionalinį“ gėrimą, kurį galėtume lietuviškai pavadinti „Velniai žino kas“? Nes, tarkime, tas pats izopropanolis, kurio rasta apsčiai man parvežtame samagono butelyje, yra plačiai naudojamas kaip tirpiklis ir skiediklis. Manau, niekam nesinorėtų žinant tokio skysčio į burną pilti. 

O kiek dar užfiksuotų atvejų, kai samagono gamybai naudojami skalbimo milteliai, dvėselėna, nugaišusios laukinės katės? Jau nekalbant apie upelių ar griovių vandenį, kuriame užmaišoma „broga“ – raugalas, iš kurio vėliau garinamas susidaręs alkoholis.

Neromantizuokime okupantų palikimo   

Kvietimas legalizuoti samagoną man primena sovietinius ar net dar senesnius carinės Rusijos laikus, kai kūrėsi samagono istorija. Iš tiesų Rusijoje iki šiol samagonas – išlaikytas ir gajus nacionalinis paveldas. Gaminti šį gėrimą savo reikmėms ten yra legalu, negalima jo tik parduoti. 

Ir jo pagaminama tikrai daug – specialistų skaičiavimais, nelegali rinka Rusijoje sudaro maždaug pusę stipriųjų gėrimų rinkos. Vadinasi, kas antras išgertas butelis – samagonas

Klesti ir visos su tuo susijusios pramonės šakos – pavyzdžiui, samagono gaminimo aparatų prekyba. Viešai ir legaliai galite išsirinkti, kokio tik širdis geidžia. Investuoti teks nuo 5000 iki 18000 rublių (67 - 242 eurų), žinoma, yra ir dar sudėtingesnių ir brangesnių įrenginių išskirtiniams poreikiams. 

Kad akivaizdu, kad samagono kultūra Rusijos dačiose ir garažuose tiesiog klesti. Panaši situacija ir kaimyninėje Baltarusijoje, kur samagono aparatų taip pat galite įsigyti be jokių apribojimų. 

Ne tai, kuo turėtume didžiuotis 
Tad klausimas paprastas: ar tikrai norime tokios kultūros Lietuvoje? Ar tai padės kovojant su alkoholio vartojimo problema – užsilikusios sovietinės alkoholio kultūros piktžaizde? 

Vargu. Greičiau priešingai. 

Šešėlio žemėlapis, kuriame patys gyventojai gali anonimiškai pranešti apie veikiančius nelegalius alkoholio, cigarečių, degalų prekybos ir gamybos „taškus“, rodo, kad šiuo metu Alytaus apskrityje yra 111 veikiančių „taškų“. Tai nėra mažiausias skaičius, lyginant su kitais regionais. 

Kad tikrai nederėtų samagono romantizuoti – tai nelegalus alkoholio distiliatas, su kuriuo turime kovoti ir nuo jo pagyti. Tai nėra tas paveldas, kuriuo turėtume didžiuotis. Jo vieta – Grūto parke šalia visų kitų skaudaus ir ilgo sovietinio okupacijos laikotarpio reliktų ir baibokų.