Ką apie nelegalią prekybą galvoja šiauliečiai?
„Šešėlis“ Lietuvoje sudaro daugiau kaip ketvirtadalį šalies ekonomikos ir, skirtingų tyrimų duomenimis, siekia iki 28 proc. Vien Šiaulių mieste veikia maždaug 38 nelegalios prekybos taškai, rašo „Šiaulių naujienos“.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, nelegalias prekes įsigyja kas trečias lietuvis. Daugiau nei 60 proc. Lietuvos gyventojų pateisina kontrabandinių ir nelegalių prekių vartojimą. Dėl šešėlinės ekonomikos valstybės biudžetas kasmet netenka apie 400 mln. eurų pajamų – akcizo ir pridėtinės vertės mokesčio. Atrodo, kad mūsų valdžia ir piliečiai apsnūdo bei užmiršo, kokia tai didelė problema.
Plačiau apie kovą su „šešėliu“ „Šiaulių naujienoms“ sutiko papasakoti VšĮ „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys.
– Ar iš tiesų kontrabandos ir „šešėlio“ mastai didėja?
– Jeigu lyginsime šių dienų situaciją su ta, kuri buvo prieš trejus metus, – mastai šiek tiek aprimo. Tačiau dėl to dar negalima nusiraminti. Reikia dar daug ką padaryti. Geriausia situacija buvo, kai ekonomika klestėjo. Po to, nuo 2007 – 2008 m., šešėlinė ekonomika šoktelėjo nuo 20 iki 30 proc.
Per visą Lietuvos nepriklausomybės istoriją tie skaičiai keitėsi. Gerais laikais šešėlinė ekonomika silpnėjo, prastesniais – augo.
Šiaulių mieste veikia apie 38 nelegalios prekybos taškai, 7 iš jų jau uždaryti. Lyginant su Lietuvos masteliu, situacija nėra kuo nors ypatinga. Vis dėlto nelegalios prekybos taškų gali būti daugiau, tik mes apie juos nieko nežinome.
Visą interviu skaitykite čia.