Nubausti pirmieji www.beseselio.lt svetainėje žmonių nurodyti nelegalūs prekeiviai

Gegužės pabaigoje startavęs elektroninis įrankis šešėlinei prekybai pažaboti jau skelbia pirmuosius rezultatus. Po policijos atliktų tyrimų, remiantis žmonių surinkta ir svetainėje www.beseselio.lt anonimiškai paskelbta informacija, nelegali prekyba sustabdyta keturiose vietose. Trys iš jų nustatytos Rokiškio rajone, viena – Plungėje.

Projekto rengėjai ragina visuomenę nesustoti ir siųsti duomenis apie nelegaliai organizuotą prekybą. „Piliečių suteikta informacija ne tik padeda nustatyti nelegalios prekybos vietas ir stabdyti jų veiklą, bet ir leidžia stebėti šešėlinės prekybos pobūdį, dinamiką. Todėl visų žmonių, skelbiančių informaciją www.beseselio.lt svetainėje, norime paprašyti duomenis pateikti kuo išsamiau – nurodyti ne tik prekybos vietos adresą, bet ir aprašyti veiklą: kokiomis prekėmis prekiaujama, kokio masto prekyba vykdoma, kas parduoda, kam parduodamos prekės ir kt.“, – pabrėžė vienas iš iniciatyvos autorių Kęstutis Kupšys.

Anot K. Kupšio, prieš pradedant tyrimą, policijai svarbu gauti kuo daugiau informacijos: pavyzdžiui, kokiais gėrimais – surogatiniais, samane ar kt., prekiaujama, iš kur atvežtos (Rusijos, Baltarusijos ar kt.) parduodamos cigaretės, kaip parduodamas kuras (nupilamas iš vilkikų bakų, pilstomas iš atskirų talpų, laikomų garaže ar kt.), ar prekybos vieta veikia nuolat, ar tam tikru laiku, kiek laiko vykdoma prekyba ir pan.

Pasinaudojus www.beseselio.lt nurodyta informacija, Rokiškio rajone ištirti nelegalios prekybos atvejai, susiję su kontrabandinėmis cigaretėmis. Rokiškyje ir rajono miesteliuose Raišiuose bei Kazliškėlyje nustatyti administraciniai teisės pažeidimai, prekiautojai nubausti piniginėmis baudomis, prekės konfiskuotos.

Baudžiamoji byla iškelta Plungėje gyvenančiai pilietei, prieš tai jau baustai už naminės degtinės laikymą. www.beselio.lt svetainėje piliečiai šią nelegalios prekybos vietą nurodė kaip „ilgą laiką veikiantį ir žinomą „tašką“. Į policijos akiratį patekusios vietos toliau stebimos ir tikrinamos.

Pasak Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus viršininko Ramūno Matonio, nelegalios prekybos atvejams tirti policija skiria didelius pajėgumus. Per 2013 m. 7 mėn. pradėti 336 ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėtų namų gamybos stipriųjų alkoholinių gėrimų ir jų gamybai reikalingų aparatų gaminimo, laikymo, gabenimo. Ištirtos 323 nusikalstamos veikos (96,1 proc.). Nors policija kiekvieną dieną nustato nelegalios prekybos taškus, www.beseselio.lt tinklapyje piliečių skelbiama informacija leidžia tiesiogiai įsitikinti nelegalios prekybos mastais. „Šešėlinė prekyba – įsisenėjusi problema, kuriai spręsti reikia ne tik aktyvaus visuomenės įsitraukimo, bet ir laiko, nes kiekvieną atvejį reikia patikrinti, tirti, surinkti informaciją“, – sakė R. Matonis ir pridūrė, kad bet koks piliečių įsitraukimas yra laukiamas, nes padeda policijai ir leidžia veikti greičiau.

Piliečių, teikiančių informaciją projekto svetainėje, komentarai rodo, jog kai kurie prekybos taškai – organizuotos nelegalios prekybos vietos, kuriose neapsiribojama vienos rūšies prekių pardavimais. Vykdoma prekyba ne tik alkoholiu, cigaretėmis, kuru, bet ir maisto prekėmis, vaistais, taip pat minimi ir prekybos žmonėmis atvejai. Svetainėje surinkta informacija patvirtina policijos gerai žinomus ir nuolat tikrinamus probleminius taškus – didžiąsias turgavietes, prekybos centrų prieigas.

Įvairių tyrimų duomenimis, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia 30 %. Dėl šešėlinės akcizinių prekių rinkos Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 1,3 mlrd. litų pajamų (akcizo ir pridėtinės vertės mokesčio). Akcizinės prekės Lietuvoje yra vienos sunkiausiai įperkamų Europos Sąjungoje, lyginant gyventojų pajamas. Santykiniais skaičiavimais, degtinė yra įperkama sunkiausiai.

Apie www.beseselio.lt

Interneto svetainė www.beseselio.lt – platforma, suteikianti galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui, pastebėjusiam nelegalios prekybos vietą, apie ją anonimiškai pranešti internetu. Tinklapyje integruotas Lietuvos šešėlio žemėlapis viešai nurodo taškus, kuriuose klesti nelegali prekyba. Šis Lietuvos šešėlio žemėlapis yra galimybė kiekvienam sąmoningam visuomenės nariui prisidėti prie šešėlinės ekonomikos naikinimo. Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“. Projekto bičiuliai: iniciatyva „Už sąžiningą bankininkystę“, socialinių akcijų „Darom“ ir „Baltosios pirštinės“ bendraautorius Tadas Langaitis, Vilniaus universiteto Toksikologijos centras, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, naujienų portalas 15min.lt, forumas Supermama.lt, Žygeivių klubas, „Baltic Food Organisation“, VšĮ „Kooperacijos sprendimai“, EKT, Maps.lt, Egu.lt gyvenimo universitetas.

Apie VšĮ „Lietuva be šešėlio“

Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“ – kelių Lietuvos piliečių ir visuomeninių organizacijų įkurta bendruomenė, siekianti burti visus, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Šešėlinės prekybos mastą ir kenkėjišką pobūdį pripažįsta daugelis visuomenės nuomonės lyderių, deja, nemaža visuomenės dalis vis dar neįvertina nelegalios prekybos kenksmingumo mūsų gerovei. VšĮ „Lietuva be šešėlio“ ketina keisti šią situaciją, kurdama iniciatyvas, skatinančias platesnį visuomenės įtraukimą į kovą su šešėline rinka. Įstaigai vadovauja Kęstutis Kupšys, taip pat žinomas kaip asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius.